Schiltigheim and slovenian team. VIDEO
Boxe Francaise, Canne de combat, Baton, Savate defense, Savate forme
Thursday, October 26, 2006
Wednesday, October 11, 2006
Ekipa 2006 - 4 medalje
Pariz - Tekmovanja se je udeležilo 33 držav, slovenske barve pa je zastopalo 11 tekmovalcev: Mojca Mežek (48 kg), Tinka Marolt (56 kg), Marina Dobnik (60 kg), Tamara Strnad (65 kg), Tina Turk (70 kg), Nina Vehar (+ 76 kg), Leon Brenčič (65 kg), Pavel Tekavec (70 kg), Boris Vukovič (76 kg), Gašper Božovič (82 kg) in Mišel Ožegovič (89 kg).
SAVATE - MODEREN BORILNI ŠPORT
Dandanes je savate moderen borilni šport z bogato zgodovinsko tradicijo v katerem tekmujejo vse večje svetovne športne sile.
Savate zveza Slovenije v četrtem letu svojega delovanja beleži že mnoge rezultate z mednarodnih prizorišč.
Letos pa smo se udeležili z 18 člansko ekipo svetovnega prvenstva v lahkem kontaktu Assaut in pa s 4 člansko ekipo tekmovanja v polnem kontaktu - Combat. Med vsemi dosežki smo najbolj ponosni na svetovno prvakinjo Nino Vehar v težki kategoriji (Assaut) in 3. mesto prav tako težka kategorija Sašo Weixler (Combat).
VIDEO polni kontakt
Vadba do leta 1970 in 1. Evropsko prvenstvo
11. aprila 1970 v Parizu na 1. evropskem prvenstvu po 2. sv. vojni. Predstavniki - predsednik Savate zveze Belgije G. Frankar, Italija - tehnični direktor Savate zveze Italije G. Messina in Francija - predsednik Francoske Savate zveze G. Salvini. Savate se je po vojni zopet okrepil tudi v ostalih evropskih državah in postal zanimiva tekmovalna disciplina in vadbena metoda borilnega športa.
VIDEO 1 - Povojni razvoj v Franciji – tekma v Salle Wagram 03.05.1969
VIDEO 2 - Tekmovanja in predstavitev treningov - Puteaux Paris 04.10.1970
Savate - knjige tudi na področju Srbije in Hrvaške
Kapetan Nikolajevič je leta 1914 napisal knjigo "Boks francoski ali angleški (Boks francuski ili engleski)", Schultze in Janiček pa sta v Zagrebu 1920 objavila knjigo "Pestenje (Šakanje)".
VIDEO - Tekmovanje - francoski boks - 29.03.1934 Paris
Tako se je kasneje na Jugoslovanskih tleh beseda savate tudi uveljavila in postala prepoznavna tudi širši javnosti. Po 2. svetovni vojni, se savate trenira v Jugoslaviji samo še ljubiteljsko vse do leta 1976. Tekmovalno ga zopet postavi na noge francoski inštruktor Daniel Wehr, ki deluje v Zagrebu. Savate tekmovalni klubi in sekcije se pojavijo v Zagrebu, Reki (eden najuglednješih klubov v YU), Novem Sadu, Crikvenici, Beogradu, Kikindi, Rumi, Zemunu, Kragujevcu, Splitu, Podgorici, Nikšiču, Peči, Borovu, Osijeku, Ptuju, Varaždinu, Ormozu i dr. Odvija se resno seminarsko delo in poletna šolanja. Perspektivni tekmovalci in trenerji pa odhajajo v Francijo na izpopolnjevanja.
Francoski boks vadba za mladino
Atraktivna vadba, ki je zajemala visoke nožne brce kombinirane z boksarsko tehniko je verjetno povzročila pravo evforijo med mladino in kot novost osvežila tedanji razvoj športnih dejavnosti. Francoski boks se je širil s pomočjo sokolstva tudi izven Francije. Iz Prage se kasneje širi savate na Hrvaško: citat -"Početkom XX. stolječa, prednjak Dragutin Šulce (1873-1945) podučavao je članove Hrvatskog sokola u Zagrebu- francuskom boksu. Tu je vještinu naučio od Jindricha Vaničeka na stručnim sokolskim tečajevima u Pragu. U francuskom boksu je bilo dopušteno udaranje nogama, a natjecanje je bilo imaginarna borba, zapravo prikaz tehnike napada i obrane. Francuski boks se vježbao i u dvorani Hrvatskog sokola u Splitu. Propagirao ga je Simo Vučić-Đaković (1879-1939), koji ga je također upoznao u Pragu, gdje je položio ispit za učitelja gimnastike i mačevanja."
Le tu in tam je kakšen gentleman zarobantil nad omenjenim športom češ - brcanje z nogami ni šport za gospodo. S pojavo karateja v Evropi pa so se razblinili tudi take vrste pomisleki. Nožne brce so dandanes nepogrešljivi element vseh sodobnih borilnih sistemov.
Le tu in tam je kakšen gentleman zarobantil nad omenjenim športom češ - brcanje z nogami ni šport za gospodo. S pojavo karateja v Evropi pa so se razblinili tudi take vrste pomisleki. Nožne brce so dandanes nepogrešljivi element vseh sodobnih borilnih sistemov.
Ženske v savatu
Zanimiv prizor - nežnejši spol med vadbo. Krilo verjetno ni bilo zelo praktično za izvajanje brc, vendar če pomislimo, da ženske za lepoto marsikaj potrpijo in da se v nekaterih borilnih sistemih tudi nosijo podobne oprave, potem se najde razlog tudi za kaj takega. Potrebno je poizkusiti. VIDEO
Charlemont
Savate v Francoski vojski
19 .st - Vadba v Francoski mornarici
1877 - Taktike v Francoskem boksu
19. st. - Francoski boks
Perfektno izvedena krožna nožna brca (brca v obratu) v glavo, ki se šele zaključuje, saj stojna peta še ni v končni poziciji. Kot vidimo je borec na desni dobro fizično pripravljen. "Špaga" mu verjetno ni delala kakih bistvenih preglavic. Izvedba krožne brce je bila s pojavom prvih borilnih športov v Sloveniji še pred 30 leti prava redkost na tekmovanjih. Njena tekoča izvedba kot tale na sliki pa specialka le redkih posameznikov.
1832 - Savate
Zelo zanimiva slika, nam prikazuje interesantno zaščito borečih se oficirjev, ki nas spominja na zaščito s slikarije dveh boksarjev iz Krete 2500 p.n.š.. Tudi v tem primeru vidimo, da sta si oficirja zaščitila le zadnji močnejši in nevarnejši roki, prva roka pa je brez zaščite. Borba poteka z obuvali in kot lahko vidimo polkrožno brco levega borca s špico obuvala proti nasprotnikovemu "plexus solaris-u". Desni borec se elegantno izmika brci. Pravilno obrnjena peta pri brci levega in navzdol obrnjeno koleno priča o dobro izvedeni tehniki polkrožne brce, hkrati pa še ne vidimo kasnejše tehnike izenačevanja ravnotežja z zadnjo roko, temveč le uvodno prvo, ki zajema rotacijo.
Prikaz začetkov savate borjenja
Slika nam pove, da gre za oficirje francoske mornarice, ki vzdržujejo kondicijo na plovbi z urjenjem v savatu. Prve oblike savata so bile podobne "Murengam" - afriški predhodnici kasneje razvite brazilske Capoeire. Savate in Capoeira imata še dandanes zelo podoben uvodni pozdrav - z desno roko od srca navzven. Na sliki vidimo levega borca, ki se z roko naslanja na tla palube in pri tem izvaja nožno brco. Tovrstne brce so zelo stabilne in efektivne, vendar v športni borbi današnjega francoskega boksa žal prepovedane.
Priročnik za borjenje nizozemskega avtorja 1674
Sistematičen prikaz raznih samoobrambnih tehnik, ki so bile podrobne popisane nekaj stoletij pred prihodom novodobnih borilnih sistemov v Evropo. tehnike lahko skoraj enakovredno primerjamo z danes znanimi samoobrambnimi tehnikami, ki se poučujejo v mnogih šolah samoobrambe. Gre za kombinirano borjenje udarjanja, brcanja, prijemanja, rušenja, spotikanja, vzvodov itd. Zanimivo je kako je tako sistematizirana vadba tako hitro utonila v pozabo, kljub mnogim pisanim virom, ki pa na žalost niso več dosegljivi budnemu očesu vsakdanjega človeka.
Achille Marozzo - 1536
Prva podrobnost, ki bode v oči je talna mreža, s katere se jasno vidi pozicija obeh nasprotnikov. S tem lahko jasno vidimo, da je avtor poskušal razločno prikazati izmike iz linije, odstope in umike v smilsu stranskega kontriranja ali prestrezanja. Ta princip, si je verjetno sposodil iz takrat močno dodelanih sabljaških šol, ki so poučevale s pomočjo navidezne mreže imenovane - Spanish magic circle, ki je bil osnova gibanja vsem sabljačem, vojskam itd. Na vbod od zgoraj navzdol - lovljenje noge in sočasni prijem in kontrola roke. Evropski sistemi samoobrambe.
BOKSAR antične Grčije
Obdobje antične Grčije - Boksar iz brona po borbi. Zanimivost, ki jo opazimo na rokah boksarja niso rokavice, ki bi ublažile udarec temveč trše "HIMANTES" poveze, ki nasprotniku prizadenejo večje poškodbe. Te poveze segajo krepko čez zapestja borcev. Na sliki vidimo, kako odločilna je bila muskulatura že v tistem obdobju za uspešno borjenje z rokami, kljub temu, da so posebne poveze "himantes" predstavljale večjo nevarnost in dodajale udarcu večjo prebojno moč. Zato je bil že najmanjši udarec usoden. Znanje umikanja udarcev ali "eskiviranje" je bilo gotovo nepogrešljiv element za reševanje glave - le tega pa se še danes odločno premalo uči v nekaterih sistemih borjenja. Natančno prikazane poškodbe glave boksarja po borbi s "HIMANTES" povezami. Antični boksarji bi se smehljali izrazu "cauliflower ears" - ali cvetačna ušesa, kakor so profesionalni boksarji angleškega boksa poimenovali (zaradi hematoma pri borjenju) svoja poškodovana ušesa. Na kipu vidimo prebite posamezne dele ušesa, poškodovan in zatekel nos, podpluta očesa in prebite arkade. Zanimiv bi bil prikaz zobovja takratnega boksarja, kar pa se na tem kipu ne vidi. Lahko pa sklepamo, da so se na nek način vseeno poskušali zavarovati v tistem času pred izgubo zob (s ščitnikom), saj zobozdravstvo ni bilo tako razvito kot je danes.
MMA podobno disciplino so poznali že Grki
Pankration. 2700 let star šport.
Spet izjemen trenutek - Gre za trenutek, ko je nasprotnik z leve (spodnji) nepravilno padel (saj je bil prestrežen - taki so ponavadi padci po brci (nasprotnik rušil stojno nogo brcajočega) in ima spodvito desno nogo. Iz te pozicije se prav v tej sekundi poskuša rešiti , vendar mu napadalec z vrha to preprečuje s potiskanjem svoje leve noge v njegovo levo. Startegija in pa upodobljen trenutek sta izjemna celo za današnje dni.
Pankration - 2700 let stara brca in lovljenje
Desni tekmovalec je sprožil levo ravno brco, ki pa se ni razvila do konca, saj vidimo položaj stopala, ki nakazuje na stojno peto obrnjeno stran od smeri napada. Levi tekmovalec je prodrl naprej s sklonjeno glavo kot edino zaščito pred udarci v obraz saj je obe roki uporabil za prijemanje težke nasprotnikove noge. Ta prvina je za poznavalce izjemno težka saj se mora levi tekmovalec izmakniti v notranjost napadalne cone levega tekmovalca in se s prijemanjem zopet umikati navzven. Gre za zelo kompleksno specialko, ki je v praksi težje izvedljiva in jo je budno oko umetnika vseeno ujelo. Ob strani - sodnik. Možni razpleti: Levi je že poskušal po prijemnju noge in umikanju ven (svojo desno) s prvo nogo čistiti naprotnikovo stojno. V kolikor tega še ni izvedel se lahko pripravi na čiščenje z zadnjo desno nogo. Sledi lahko obračanje ulovljene noge navzdol s kolenom in s tem siljenje nasprotnika v borbo na tleh. Možen pa je tudi umik levega nazaj, poteg noge in s tem destabilizacija stojne noge desnega in s tem povezan padec.
Brca s kolenom v predel genitalij
Prvi prikaz borilstva na Slovenskem pred 2500 leti
Najstarejše na kipih upodobljene brce
Kot vidimo je že v stari Grčiji Chasse - oz ravna nožna brca veljala za uspešno zaustavitev v najzahtevnejšem borilnem olimpijskem športu Pankration.
Angleži imenujejo te vrste brco PISTON KICK, francozi pa Chasse ali po slovensko ravna stop brca v nogo. Ta brca je kot vidimo zelo uporabna še iz starih načinov bojevanja, ko je bila tehnika usodnega pomena. Od nje je zaviselo življenje ali pa smrt. Ta brca se je ohranila do dandanes v SAVATE športu in je temeljna brca za zaustavljanje nasprotnika. Ne zasledimo pa je več v nobenem drugem borilnem sistemu, ker je zaradi svoje rušilne moči pač prepovedana.
Savate zveza Slovenije praznuje 4. leto delovanja
Tuesday, October 10, 2006
Novi blog s temo evropske borilne veščine SAVATE - Francoski boks
TO GO TO FIRST PAGE CLICK ---> http://www.savate.tk/
Welcome to new SAVATE BLOG - french boxing and canne de combat and also other martial arts in addition.
Welcome to new SAVATE BLOG - french boxing and canne de combat and also other martial arts in addition.
Subscribe to:
Posts (Atom)